28 Mayıs 2015 Perşembe

İstanbul'da dev operasyon

İstanbul Ankara YHT ne zaman açılıyor ?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yakından takip ettiği Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Gebze Köseköy hattındaki çalışmalar devam ediyor.

13 Temmuz 2013 Cumartesi 12:33
İstanbul Ankara YHT ne zaman açılıyor ?
Yüklenici firmalar planlanan tarihte işi bitirmeyi hedefliyor.27 Eylül'de test sürüşüne, 29 Ekim'de ise kullanıma açılacak olan Yüksek Hızlı Tren Gebze-Köseköy hattında hummalı bir çalışma var.

Toprak altındaki çalışmaların hepsi tamamlanırken ray döşeme çalışmalarında da sona geldi. İnşaatın aşamalarıyla ilgili bilgi veren YHT Yarımca Şantiyesi Şefi Musa Öztürk, "Toprak çalışmalarımız tamamlanmış durumda.

Şuanda üstyapı çalışmalarına geçtik. Ray montaj çalışmaları başlamış durumda. köprülerimizi tamamladık" dedi.

Test sürüşlerine başlandıktan sonraki süreçler hakkında bilgi veren Öztürk şöyle konuştu: "Ray döşendikten sonra test sürüşleri başlıyor.


Verdiğimiz tarihe göre rayların draj makinasıyla belli bir kota getirilmesi gerekiyor. İş makinaların çalışmasıyla hat tren geçecek hale getiriliyor. Ondan sonraki süreçte de trafiğe açılabilmesiyle alakalı test süreçleri başlıyor. Trafiğe açtığımızda can güvenliğine bir tehdit oluşturmasın diye testler yapılıyor. Bazı standartlar var. Gerekli standartları sağlamış oluyorsa sertifikasyon sürecine giriliyor ve ardından hat trafiğe açılıyor. Test süreçleri sırasında da herhangi bir sıkıntı görülürse onlar gideriliyor."

Gebze Köseköy arasının planlanan tarih olan 27 Eylül'de test sürüşüne açmada sıkıntı yaşayacaklarını düşünmediklerini kaydeden Öztürk, "Şuan üstyapı çalışmalarımız Körfez'den Dilovasına doğru devam ediyor" diye konuştu.
Ayrıca banliyo trenleri de YHT ile birlikte 29 Ekim tarihinde açılacak. Banliyo trenleri hızlı tren raylarında kullanılacak. Ankara-İstanbul arasındaki hızlı trenin 3. hattı yapıldığında ise banliyo trenler kendi raylarında devam edecek.

    Yorumlar

ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Yeni Anayasa bütün sorunları çözer mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV