30 Mayıs 2015 Cumartesi

İstanbul'da dev operasyon

Sevaplar

23 Mayıs 2013, 14:47
Sevaplar
Ayça Gökçaylar
Biri bitmeden diğeri başlayan dertler değil! Sevaplar…

Dünyada hiçbir şey dört dörtlük mükemmel değil. Böyle olmasını beklemek de son derece yanlış. Tam olan, kusursuz olan ahiretteki yaşamdır. Her yazımda mutlaka dile getirdiğim gibi dünya bir imtihan yeri, bunu akıldan çıkarmamak gerek.
İnsanın karşısına daima, imtihanın gereği olarak zorluk ve sıkıntılar çıkacak, bunlara bunalımla, isyanla ve üzüntü ile değil, sevaplar silsilesi ile karşılaştığımızı bilerek davranacağız.


Ve karşılaştığımız sıkıntılar o kadar detaylı karşımıza çıkacak ki, muhteşem bir plan içinde… Tam imtihanın vakti geldiğinde o saniyede, yerimizden kalkıp emrolunduğumuz şeyi yapacağız, emrolunduğumuz noktada olacağız. Burada emrolunduğumuz diye kastettiğim şey, daha insanın doğmadan evvel kaderinde belirlenenleri yapması. İnsan ne yaparsa yapsın, nelerden kaçınırsa kaçınsın, ne kadar tedbir alırsa alsın yeri ve zamanı geldiğinde kaderinde kendisi için belirlenen davranışın dışına çıkamaz, o sözü söyler, o adımı atar, o hareketi yapar ve bütün bunlarla imtihan olur. İmtihanın sırrı işte burada saklı.

İnsan kendi kaderinde olanı yaparken, imtihanın gereği olarak bunların hepsini kendi planlıyor ve kendi yapıyormuş gibi hisseder. Oysa gerçekte hepsi Allah tarafından belirlenen bir kader üzeredir. Önemli olan, bu vakit geldiğinde insanın göstereceği tavırdır. Vicdanına uyup tevekkül edip güzel bir sabır mı gösterecek, yoksa Allah korusun isyankar olup üzüntülere mi kapılacak?

İnsanın en büyük yanılgılarından biri, şöyle yapsaydım böyle olmazdı, evden çıkmasaydım bu başıma gelmezdi gibi hatalı bir düşünceye kapılması. Hayatımızda başımıza gelecek her şey kaderimizdedir. Yaşayacağımız hiçbir şeyden kaçış yoktur. Olacak olan olacaktır. Aklımızı, vicdanımızı kullanarak Allah rızası için hayatımızı iyi yönlendireceğiz ve gereken tedbirleri daima alacağız pek tabi ki… Ancak bize düşen tek sorumluluk, tüm bunları sağladıktan sonra başımıza ne gelirse gelsin tevekkül etmek, güzel bir sabır göstermek, Allah’a dua etmek ve yönelmektir.

İnsanın dünya hayatındaki imtihanı, yaşamının son anına kadar devam edecek. Eğer 80 yıl yaşayacaksak, 80. yılın en son gününde de Allah’a karşı olan sorumluğumuz devam edecek. O son günün, son saniyesine kadar imtihanımız ve dünyadaki eğitimimiz devam edecek.

Herhangi bir sıkıntı, bir zorluk ile karşılaştığımızda bileceğiz ki şu an sabır ibadetinin vaktidir, şu an tevekkül etme ibadetinin vaktidir, şu an sadece Allah’a yönelme ve dua etmenin vaktidir diyeceğiz. Allah’ın, bizim daha da çok sevap kazanabilmemiz için yarattığı o özel anlara Kuran’a uygun şekilde bir tavır göstereceğiz inşaAllah.

Ve inşaAllah ahirette göreceğiz ki: “Gerçek şu ki, iman edenler ve Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) hiçbir zorlayıcı-gücü yoktur” (Nahl Suresi, 99) ayetinin hükmü gereği, Allah’a tam teslim olan, Allah’ı çok seven, her şeyi Allah’ın yarattığını bilen insanın karşılaştığı sıkıntılar, gerçekte, bizi sonsuz mutluluğun kapısına ulaştıran tatlı bir vasıta…
 


    Yorumlar

ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Yeni Anayasa bütün sorunları çözer mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV