23 Mayıs 2015 Cumartesi

Renault'ta işçiler üretimi durdurdu

AK Parti İzmir'i alabilir mi?

Yerel seçimlerde İstanbul ve İzmir'de çok büyük bir yarış yaşanacak. Bu kez yarış sürprize de açık.

14 Aralık 2013 Cumartesi 23:00
AK Parti İzmir'i alabilir mi?
İzmir ve İstanbul bu yerel seçimlerde sürprizlere gebe.

CHP, 20 yıldır AK Parti yönetiminde olan İstanbul'u almak, AK Parti ise CHP'yi kalesi olarak gördüğü İzmir'de yıkmak istiyor. 


Anket verilerine ve tercih edilen adaylara bakıldığında her iki kentte sürprize açık görünüyor. Zira CHP, İstanbul'da muhafazakar kesiminde beğeneceği bir adayı Mustafa Sarıgül'ü tercih etti. AK Parti de aynı taktiği İzmir halkının da sevdiği Binali Yıldırım'ı aday göstererek yaptı. 

İstanbul'da şimdilik Kadir Topbaş anketlerde önde görünüyor, İzmir'de ise CHP... Yani bugünkü tabloda her iki kent tutanın elinde...

İZMİR AKP'YE OY VERİR Mİ?

İzmir'de 8 Aralık'ta yapılan son seçim anketini Fatih Altaylı köşesinden duyurmuştu. Anketlere bakılırsa Binali Yıldırım gibi siyasetçiden çok icraatçılığı ile tanınan bir ismin İzmir'de AK Parti oylarını yükseltip CHP'yi geçmesi çok zor görünmüyor. 

İzmir'in alt yapıdaki sıkıntıları ve yıllardır alamadığı hizmet göz önüne alınınca çalışkanlığı ile bilinen Binali Yıldırım, kent halkını cezbedebilir. Bu noktada CHP'nin elindeki tek koz İzmir halkının seçime 'ideolojik' yaklaşması olabilir. Özeti İzmir'deki seçim 'ideloji' ile 'hizmet' arasında geçecek gibi...

FARK 2 PUAN

Peki son seçim anketleri İzmir için ne diyor? Altaylı'nın aktardığı son İzmir ankete göre İzmir'de CHP eskisi kadar rahat değil. AK Parti ile arasındaki oy farkı yüzde 2'ye inmiş durumda. İşte anket sonuçları;

“İzmir’de 14 bin 520 denekle yapılan ankette 6534 kişi ‘CHP’ derken, 6244 kişi ‘AK Parti’ cevabını vermiş. Bu da CHP’nin İzmir’deki oy oranını yüzde 45’e, AK Parti’nin oy oranını ise yüzde 43’e getiriyor.

CHP’nin 2 puan önde olduğu İzmir’de Buca, Bayındır, Karşıyaka, Seferihisar ve Tire ilçelerinde AK Parti önde. Bayraklı, Menderes ve Ödemiş’te iki parti kafa kafaya. Diğer ilçelerde ise CHP önde.

2009'DA OY FARKI NEYDİ?


Son yerel seçimler hatırlanacağı gibi 2009 yılında yapılmıştı. İzmir seçmeninin tercihini göstermesi açısından o verilerde önemli. 

    Yorumlar

ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sizce Yeni Anayasa bütün sorunları çözer mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV